BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Vitmålad. Skivans sarg med tandsnitt. Fem lådor. Nedåt avsmalnande ben. Bredd 117, Djup 56, Höjd 93.

Senare bemålning(underliggande äldre bemålning). Senare beslag. Tre lås saknas. Ställvis slitage och nötmärken, mindre sprickor. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK