Benvit botten med polykromt spaljémönster med träd, fåglar, buketter, rosetter och blommor. Grönbrunmelerad huvudbård med blom- och fågelkartuscher.
Ställvis slitage, smutsig, fläckar varav några något stela, smärre hål och lagningar. Skadade sidor.