Även två upplagor av "Journal of The Swedish Embassy in the years 1653 and 1654", vol I-II, Bulstrode Whitelock, London 1855. Halv- resp helfranskt skinnband samt helklotband.
Slitage, klotbanden med smärre skador, ej genomgångna.
Bla enligt exlibiris med crest: John Edmund Linklater.