Lergods, polykrom glasyr med dekor av man och kvinna, rådjur och olika fåglar. En ljuspunkt. Veckad textilskärm. Signerad M Våren 1957 samt djupstämplad Tilgmans Keramik. Höjd inklusive skärm 122 cm.
Ej funktionstestad. Några skador upp mot lampsockeln.