Fanerat med mahogny. Uppsats med två lådor och balustrader, i sargen en låda. Uppskjutbar spegel. Svängda ben med lejontassar vid avslut. Fond klädd med grönt sidentyg. Förgyllda beslag. En av lådorna med följande påskrift: "Detta toalettbord ägdes förr av grevinnan Sophie Sparre född Bonde, sedan av friherrinnan Sigrid Leijonhufvud född Sparre och äges nu av mig Elisabeth Leijonhufvud." Ej signerat. Bredd 99, djup 45, höjd 91 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Lagningar. Sprickor. Låset kärvar, fungerar ej ordentligt. Renoverat och kompletterat.