Siri Rathsman, "Utomhus"
Signerad S. Rathsman och daterad 1954. Duk 59 x 73 cm.
Smärre duklagning, ställvis krackelerad, smärre skrapmärke.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.