Björk och mahogny faner. Dörrparet och sidorna tapetserade med botaniska planscher av Generalstabens Litografiska Anstalt. Hyllinredning. Nyckeln stämplad Boda. Spår av etikett undertill. Totalbredd 95 cm. Djup 33 cm. Höjd 154 cm. Nyckel finns.
Ställvis omfattande slitage. Skador på bilderna. Hyllhållare saknas. Repor. Fläckar. Pålimmade etiketter på insidan.