Carl Malmsten, stolar, 6 st, "Lilla Åland", 1900-talets mitt.
Bemålade. Brännmärkta. Medföljande dynor. Sitthöjd 45, höjd 86 cm.
Smärre slitage. Märken. Fläckar. Senare målning.
Carl Malmsten gav dessa som gåva till sin son. Nuvarande ägare köpte dem från ett av barnbarnen 2006.