Vas, skålar, fyra stycken samt rökelsekar, porslin, Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.

Balusterformad vas med motiv av blommor, höjd 12 cm.
Skål med dekor i järnoxidrött och emaljgrön, motiv av fenixfågel inuti, utsidan dekorerad med drake och fenixfågel jagande den flammande pärlan bland moln, bär märkning. Höjd 4,5, diameter 11,5 cm.
Skålar med motiv av blommor, höjd ca 3,5, diameter ca 8,5 cm.
Skål med motiv av figurscen, bär Qianlongmärke men senare. Höjd 4,5, diameter 8,5 cm.
Rökelsekar med genombrutet lock, dekor i famille rose med motiv av figurscener, längd 11,5 cm.

Slitage. Bränningsmistor.

Utropspris
2 500 SEK