Matservis, porslin, 100 dlr, Gebrüder Benedikt, Tjeckoslovakien, 1900-talets mitt.

Bestående av:
24 mattallrikar, 25 cm
24 djupa tallrikar, 24,5 cm
24 förrättstallrikar, 20 cm
12 assietter, 15 cm
2 såsskålar, totallängd 23 cm
Såsslev, ca 17 cm
5 ovala uppläggningsfat, 30-46 cm
4 djupa uppläggningsfat, 22 x 22 cm (med nagg), 24 x 24 cm och 22 x 13 cm
Runt uppläggningsfat, 31 cm
2 terriner med lock, 31-35 cm inkl hänklar
Kanna, höjd 16 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
300 EUR