Så kallat risporslin med delvis genomskinlig dekor samt dekor i underglasyrblått med motiv av bananblad och fladdermöss. Bär Kangxis märke men senare. Höjd 8, diameter 19,5 cm. Höjd med träställ 14 cm.
Kantnagg. Bränningsmistor.
Ur Eskil Artbergs (1886-1974) privata samling, därefter i arv inom familjen.
Eskil Artberg var ägare och medgrundare av Japanska Magasinet, en antikaffär i Stockholm som grundades 1909 av Eskil och hans bror John Artberg (1878-1933). Bröderna handlade med japanskt och kinesiskt konsthantverk och bidrog även genom att låna ut föremål till de tidiga utställningarna av asiatisk konst och hantverk, som t.ex. den 1911 på Konstakademin i Stockholm. Japanska magasinet fokuserade initialt på japansk konst och konsthantverk men även japanska papper som de sålde till svenska konstnärer i början av 1900-talet, däribland Einar Jolin och Albert Engström som var frekventa besökare. Efter kriget svalnade det allmänna intresset för japanskt och bröderna kom att fokusera mer på det kinesiska. Både Etnografiska och Östasiatiska Museet i Stockholm har föremål i sina samlingar som har köpts från Japanska Magasinet.