Josef Frank, stol, modell 637, Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Stomme av valnöt med stoppad rygg och sits. Röd skinnklädsel fäst med dekorativ pärlspik. Sitthöjd 40, bredd 55, höjd 100 cm.
Slitage. Klädsel med skador. Fläckar. Märken. Märken.
Marlene Ott-Wodni, "Josef Frank 1885-1967 Raumgestaltung und Möbeldesign", 2015, jämför s. 334.
Anita Du Rietz, "Skönhet till vardags: Estrid Ericson och Svenskt Tenn", 2018, modellen avbildad från Svenskt Tenns höstutställning 1944 s. 204.
Formgiven år 1936.