Josef Frank, taburett, modell 902, Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Stomme av mahogny. Stoppad sits, knapphäftad skinnklädsel fäst med dekorativ pärlspik. Kopplade ben. 50 x 50, höjd 41 cm.
Ställvis slitage. Klädsel med ställvisa skador och bristningar. Märken. En fog har släppt något.