Teak- och ekfaner. Två sideboard med skjutdörrar och bakomliggande hyllinredning. Längd 135, djup 36, höjd 66 cm. En hurts med fyra lådor i fronten, längd 68,5, djup 36, höjd 66 cm. Två hylldelar, längd 68,5-135, djup 26, höjd 59 cm.
Slitage. Märken. Skador. Delvis omarbetad. Delvis uppborrade bakstycken. Fanerskador. Ställvis blekt. Fläckar.