Epåletter 3 par, svenska, för officer, 1900-talets första hälft

Epåletter för Svea Livgarde, för Generalstaben och Generalitetet, i originalaskar från delvis MEA

Åldersrelaterat slitage. Något anlupen. Askar med slitage/skador

Proveniens

General Oscar Nygren (1872-1960)

Oscar Nygren hade en lång karriär inom det militära som sträckte sig över fyra decennier.
Han började som fänrik vid Hälsinge regemente 1892 och slutade sin bana som generallöjtnant samt vice chef för Lantförsvarsministeriets militärbyrå.
Han var generalstabens chef 1933-37
Han pensionerade sig 1937 men kallades in igen under Andra Världskriget som chef den nybildade 2:a armékåren med ledande befattningar i Övre Norrland och Västsverige.
Han var även militär ledamot av Högsta Domstolen 1934-54, militär expert i kommittén för Nationernas förbund (FN)
1919 blev han ledamot av Krigsvetenskapsakademien.

Utropspris
3 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13