Max Mikael Book,"Övecan ask"
Signerad Max Mikael Book och daterad 93-95 a tergo. Blandteknik på träpannå 65 x 121 cm.
Smärre slitage längs kanterna, dock är ojämna kanter en del av konstnärens idé med verket.
Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvaliten, 27 november, 2001.
Privatsamling, Sverige.