Tomas Almberg, ”Amor och Psyke” / ”Av jord är ni komna”
Bemålad och patinerad aluminium. Signerad TA och numrerad I/I. Höjd 48 cm (inklusive sockel 80 cm).
Även signerad TA och numrerad III/? undertill. Enligt konstnären är denna numrering felaktig, intentionen var att gjuta tre exemplar men endast en utfördes.
Förvärvad direkt från konstnären.