Förgylld med svängda ben och karmar, krönet med dekor av accantus och blommor. Stoppad klädd sits, rygg och armlän.
Soffans längd 170 cm, höjd 106 cm, sitthöjd 45 cm. Fåtöljens höjd 106 cm, sitthöjd ca 45 cm.
Ställvis slitage. Smärre torkad stoppning. Aningen lösa fogar. Ställvis färgbortfall. Märken samt bleknad på textil.