Vägglampor, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.

Mässing med kupa i glas med frostade ränder. En ljuspunkt vardera. Höjd 26 cm.

Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Nagg längst med mynningen på en av kuporna. Nagg. Repor. Märken. En av lampornas fästningen aningen instabil.

Utropspris
3 000 SEK