Fritz von Dardel, "Kvarngatan, Södermalm".
Signerad FvD. Akvarell 23 x 25 cm.
Ej examinerad ur ram, gulnad, smärre fläckar.
Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.