Så kallad Gripsholmsmodell. Stomme av betsad bok. Stoppad sits och lös dyna i rygg med randig textilklädsel. Kopplad benställning. Sitthöjd 42, bredd 62, höjd 87 cm.
Ställvis slitage. Ställvisa skador, sprickor. Delvis torkad stoppning. Fläckar. Lösa fogar.