Raija Uosikkinen, servisdelar, 52 delar, "Linnea", Arabia, Finland, 1954-64.
Bestående av:
10 djupa tallrikar. diameter 19,5 cm.
9 mattallrikar, diameter 23 cm.
11 assietter, diameter 16,5 cm.
13 förrättstallrikar, diameter 19,5 cm.
1 runt serveringsfat, 30 cm.
1 ovalt serveringsfat, längd 30 cm.
1 ovalt serveringsfat, längd 36,5 cm.
2 uppläggningsfat, längd 25,5 cm.
2 såskannor, längd 17,5, höjd 7,5 cm.
2 serveringsskålar, längd 21,5, höjd 7 cm.
Märkta "Arabia made in Finland Linnea"
Smärre slitage. Smärre repor. Enstaka nagg på undersidan av brämen på vissa mattallrikar. Krackelyr undertill på en assiette.