Tvådelat, ådringsmålat. Överdel kassaskåp inrett med hyllplan och låda. Beslag i mässing och vitmetall. Märkt S. Ryding Göteborg samt Mart. Mattsson & Co Efterträdare (S. Ryding) Göteborg. Underskåp i trä med dekor av kolonnetter. Bredd 62, djup 53, höjd 176 cm. Nyckel finns.
Endast nyckel till överskåpet/kassaskåpets dörr. Underskåpet låst. Senare hyllinredning. Färgbortfall. Slitage. Repor. Märken. Smärre bortfall.