Karl Erik Ekselius, fåtöljer, ett par, JOC Möbel AB Vetlanda, 1900-talets andra hälft.
Stomme av teak, fast stoppad och häftad klädsel av skinn. Ena märkta undertill. Sitthöjd 47 cm, bredd 64 cm, höjd 85 cm.
Ställvis slitage. Fläckar. Färgfläckar. Repor.