Trågsoffa, möjligen Itis region, sengustaviansk stil, 1800-talets första hälft.

Målad soffa med skuren dekor. Nedåt avsmalnande bladhölstrade ben. Sarg med hörnfleuroner. Lösa plymåer. Sitthöjd 50, längd 189, djup 73 cm.

Renoverad och kompletterad. Senare målad samt senare klädsel. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
1 000 EUR