Bronserad stomme. Hög modell med krönande krona, rik dekor av bl.a. akantusblad, pärlstav och musselformationer. Stoppad rygg och sits med mönstrad textilklädsel. Sitthöjd 55, bredd 68, höjd 172 cm.
Smärre slitage. Ställvisa skador, dekorbortfall. Lagning. Plast över klädsel.