Eliel Saarinen, bokhylla, för Finska Statsjärnvägarna, 1900-talets början.
Ek. Bredd 60 cm, djup 46 cm, höjd 120 cm. Stämpelmärkt år 1909.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador.