Eliel Saarinen, bord, för Finska Statsjärnvägarna, 1900-talets början.
Bord i ek med underliggande hyllplan, sargen ekfanerad. Längd 145 cm, bredd 68 cm, höjd 77,5 cm. Bär Eliel Saarinens stämpel från år 1909 och Statsjärnvägarnas pappersetikett.
Renoverat. Senare lackyta. Senare förstärkningar i stål under bordsskivan. Blyertstext på engelska under hyllan. Åldersrelaterat slitage.