Ilmari Lappalainen, fåtöljer ett par, modell 2452, Asko 1950-tal.
Fast stoppad klädsel, knappar i ryggen. Lackade ben samt armlän. Bredd 58 cm, sitthöjd 38 cm, total höjd 80 cm.
Sätets underredet med smärre lagningar. Ställvis slitage i armlänens lackyta. Repor och märken.
Senare klädsel, den enas sits med nötta hörn.