Förgylld och bronserad. Rikt dekorerad med äggstav och pärlstav, genombrutet krön med plymer. Kvicksilverfolierat glas. Bord med marmorskiva. Spegelns höjd 197, bredd 80 cm. Borders höjd 39, bredd 86 cm.
Nagg. Fläckar. Krönet med vissa skador. Något slitage.