Stål, förgylld mässing och svartmålat läder. Läderklädd balja. I fästet örnhuvud med röda ögon, vingformad parerplåt. Klinga med blodränna, dekor och tillverkarens stämpel, Solingen. Bladets längd 84 cm. Total längd 105 cm.
Baljans lås saknas. Slitage, klingan med fläckar.