Carl Westman, stolar, 6 st, "Arbetarmöbeln", tidigt 1900-tal.
Bemålad. Rak form. Genombruten rygg med spjälor. Sitthöjd 44 cm, bredd 47,5, höjd 95 cm.
Åldersrelaterad slitage. Färgbortfall. Sprickor. Märken.