Max Walter Svanberg, väggplaketter 6 st Rörstrand porslin
Föreställande;
"Imaginärt landskap med solens beseglade döttrar..." (2 st),
"Imaginärt porträtt",
"Porslinskvinnorna och det mörka hjärtat",
"Drömkvinna med hud av blommande porslin",
"Regnbågssolens svankvinna med skönhetens ..." numrerad 335/475,
26x32 cm, 32x26 cm samt 39x32 cm
Obetydligt ytslitage.
Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.