Gustaf Möllenborg, sockerskrin, silver, Stockholm 1851. Nyrokoko.
Bredd 18,5 cm, höjd 14,5 cm. Vikt 625 g. Stämplad undertill och på locket. Nyckel finns.
Locket öppnas ej utan nyckeln. Obetydlig buckla på baksidan. Åldersrelaterat slitage, fläck på insidan.