Carl Malmsten, matgrupp 5 dlr "Herrgården", Bodafors 1900-talets andra hälft
Mahogny, bord med två iläggsskivor á 55 cm, stolar med stoppad tygklädsel, brännmärkta, matbord utan iläggsskivor mäter 139x100x74 cm, stolarnas sitthöjd 45 cm, rygghöjd 84 cm
Bruksslitage. Märken.