Kanna och kaffekvarn, jugend, tidigt 1900-tal

Kanna i mässing med stiliserad jugend dekor. Svängd handtag och lock i form av vindruva.Höjd 43 cm,

Kaffekvarn i mässing med vev med handtag, dekor av karikatyrer i patinerad koppar Höjd 26 cm.

Åldersrelaterad slitage. Repor. Märken. Kaffekvarn ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK