Driven och cicelerad dekor av kartuscher och bladslingor. Delvis förgyllda. Gräddkannan kaskformad med uppsvängs hänkel. Tången av Francis Higgins III. Sockerskålens diameter 8,5. Gräddkannans höjd 6 cm. Tångens längd 10,5 cm. Total vikt 163 gram.
Smärre slitage.