Okänd konstnär 1800/1900-tal , porträtt ett par
Föreställande;
Ewa Maria von Schantz (född Petré), samt okänd man, olja på duk, ca 70x56 cm vardera, rikt skulpterad ram i rokoko-stil
Åldersrelaterat slitage.
Senare kopior varav en märkt a tergo "cop Ekblom".