Så kallade "Svenska Modellen". Bemålade i vitt med textilklädda lösa sitsar. Skuren dekor i form av hörnflueorner samt två stolar med krönande blomma på ryggen. Sitthöjd 47-48, bredd 47, höjd 95 cm.
Senare målning och klädsel. Förstärkningar. Något slitage. Lagningar.