Stolar, 4 st, sengustaviansk provins/allmoge, 1800-talets första hälft.
Mörkgrönmålade. Trapetsformad rygg med 5 räfflade spjälor. Raka, nedåt avsmalnande ben med fotkryss. Trätappkonstruktion. Höjd 89 cm, bredd 46-47,5 cm, sitthöjd 42,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Gammal men senare målning. Torrsprickor. Lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.