Bordssurtout, nysilver, England, 1800-tal.

Bordsuppsats i nysilver med sex glasflaskor, varav tre med propp i glas och en med propp i nysilver och samt två med ströarlock i nysilver. Båtformad med dekor av lejonmaskaroner och voluter samt handtag med dekor av vindruvor och bladverk. Höjd 32 cm, bredd 22 cm. Vikt utan glasflaskor 970 gram. Tillhörande sked i glas med detaljer i grönt glas medföljer.

Ytslitage. Märken. Fläckar.Ställvis slitage på glasflaskor.

Utropspris
3 000 SEK