Inspirerad av George Waltons "Abingwood" stolen. Stomme av ek. Svängd rygg. Genombruten ryggbricka. Sits stoppad och klädd i textil. Total bredd 71 cm. Sitthöjd 47 cm. Total höjd 88 cm.
Ställvis slitage och skador. Färgbortfall. Senare klädsel med slitage. Torrsprickor.