Arne Jacobsen, stolar 4 st, "Myran", Fritz Hansen, Danmark 1970-tal
Benställning av kromad metall, formpressad målad sits, sitthöjd ca 44 cm
Bruksslitage. Nötta kanter. Repor. Senare målning.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.