Stengods, olika glasyrer i bruna nyanser. Vas med nedåt avsmalnande form och definierad midja, signerad R Sweden CHS SRS. Höjd 17 cm. Två skålar signerade Å. Holm, diameter 10-11 cm. En skål med blank glasyr, signerad SWen med studiohanden unik och daterad -87. Diameter 11 cm.
Smärre ytslitage. Små glasyrmistor. Vasens fotring med sprickor.