Mahognyfanér med mässingsbeslag. Uppsats med två lådor och hylla. En låda i sargen med skjutbar skrivskiva klädd med guldpräglad skinnimitation. Bredd 71, djup 50, höjd 106 cm. Nyckel finns.
Uppsatsen något instabil. Fanerskador. Märken. Skrivskivan med hårdare slitage.