Stomme av lövträ med skuren dekor av musslor och benen med fjällskärning. Lös textilklädd sits. Sitthöjd 42, bredd 61, höjd 95 cm.
Avlutad. Avslag på ena foten och vid infästet på ena armlänet. Delvis maskstungen. Lagningar. Något slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10