Gråmålade. Stenskiva, en låda i sargen och en hylla därunder. Nedåt avsmalnande ben. Längd 60, bredd 30, höjd 78 cm.
Senare målning. Kompletterade med senare stenskiva. Smärre slitage med mindre repor och nagg.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10