Bordslampa, början av 1900-talet.

Stomme i mässing med dekor av rosor samt trollsländor med kupa i orangefärgat glas. En ljuspunkt. Höjd 45 cm.

Senare kupa. Ej funktionstestad. Åldersrelaterad slitage på stommen. Fläckar. Märken.

Utropspris
4 000 SEK