Pendyl av förgylld mässing. Dekorerad med konstens musa, blomster girlander samt vinrankor. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Löst stående på bas av skuret trä. Höjd inklusive bas 44, bredd 47 cm. Kandelabrar med urnformad dekoration, För fyra ljus vardera. Höjd 52 cm.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Pendel skanas. Ställvis fläckar. Träbasen med vissa sprickor och lagningar. Kandelabrasna med borrade hål, har tidigare varit elektrifierade. Något slitage. Nyckel saknas.