Ingeborg Lundin, glasservis, 23 delar, "Carina", Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
10 vinglas, höjd 16,5 cm.
5 starkvinsglas, höjd 12,8 cm.
8 selterglas, höjd 8 cm (varav ett med nagg och ett med micronagg).
Obetydligt ytslitage. Micronagg.
Ingeborg Lundin var en svensk glaskonstnär född i Växjö. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Lundin var knuten till Orrefors glasbruk en lång period, mellan 1947- 1971 och var Orrefors första kvinnliga formgivare. Hon har framför allt ritat konstglas men även bruksglas i en lätt och graciös stil, ibland med en lätt surrealistisk gravyr. Hon är mest känd för sin ikoniska vas ”Äpplet” som ibland kommit att symbolisera 1950-talet, modellen ritades till H55-utställningen i Helsingborg. Ingeborg Lundin förnyande arieltekniken med tidstypiska geometriska motiv och ansiktsvaser i olika färg.